Ubierz się jak: Bohaterka powieści Jane Austen

Jane Austen stworzyła dwieście lat temu postacie, które dziś są częścią nowoczesnej popkultury. Kto nie zna pana Dracy’ego? Kto nie słyszał o Emmie, pannie Bennet, czy pułkowniku Brandonie? To dzięki niesłabnącej sławie powieści Jane, początek XIX wieku zyskał taką popularność i dla wielu jest najpiękniejszym okresem w dziejach ludzkości/mody/świata*
*niepotrzebne skreślić. 
W popularyzacji dzieł panny Austen na pewno dużą rolę odegrały też świetne filmowe ekranizacje, w tym najpopularniejsza z Keirą Knightley w roli Lizzy. Każda scena z „Dumy i Uprzedzenia” wydaje się wręcz idylliczna. Bajkowa sceneria, piękni aktorzy i romantyczne kostiumy. To wszystko sprawia, że śledzimy losy bohaterów z zapartym tchem i nutką nostalgii w sercach. Widźmy świat który dawno odszedł, a jednak prawie każda, dorosła nawet kobieta, ma w sobie ukrytą księżniczkę, która marzy o byciu damą na wielkim balu. Dzięki Jane Austen mamy szansę przenieść się, choćby w wyobraźni, do tych odległych czasów i żyć spokojniejszym życiem naszych przodków.
Jeśli macie w sobie duszę romantyczki, lub chcecie poczuć się jak Marianne Dashwood – spróbujcie przenieść początek XIX wieku dwieście lat w przód – na początek wieku XXI i ubierzcie się jak siostry Bennet.

Charakterystyczne cechy stylu:

– Podwyższona talia przeniesiona pod biust
– Bufiaste rękawki
– Luźne sukienki
– Jasne, dziewczęce kolory
– Nawiązania do mody starożytnego Rzymu i Grecji
– Loczki upięte nad czołem
– Płaskie obcasy (balerinki)
Torebki typu kuferki lub małe szkatułki
– Szerokie, długie szale jako dodatki
– Przewiewne, prześwitujące materiały

Moda początku XIX wieku jest bardzo romantyczna i dziewczęca. Dominują w niej pastelowe barwy, biel i lekkie jak mgiełka tkaniny. Okres Pierwszego Cesarstwa czerpał inspirację ze starożytności, dlatego śmiało możecie założyć wiązane rzymianki*, lub dodać biżuterię nawiązującą do starożytności. Wieniec ze złotych liści laurowych na głowie będzie w sam raz! Nie musicie trzymać się stonowanej palety kolorów. Na obrazach widzimy najczęściej śnieżnobiałe suknie dam ustylizowanych na Rzymianki, ale pamiętajcie, że istniały stroje w innych kolorach i śmiało można je zakładać.
*Wtedy sandałki były częścią stylizacji, ale tylko artystycznej. Panie nosiły zakryte buty. Dziś jednak możemy poszaleć i nie trzymać się ściśle konwenansów. 
Panuje opinia, że sukienki w stylu empire nadają się tylko dla kobiet w ciąży lub chcących ukryć nadprogramowe kilogramy. To oczywiście nieprawda, ten krój pasuje praktycznie do każdego typu sylwetki, należy tylko dobrać model „pod siebie”.
Pamiętajmy, że tworząc stylizacje nawiązującą do jakiejś epoki, nie chodzi o to, żeby się przebrać (no chyba, że akurat jesteś rekonstruktorką) tylko delikatnie zainspirować. Łatwo przesadzić, a to nigdy nie wygląda dobrze – częściej śmiesznie. Dlatego, nie musicie zakładać filmowego kostiumu, ani odkreślać punktu po punkcie z listy wyżej.
Generalnie początek XIX wieku jakoś nie specjalnie wpisuję się w moje modowe gusta, mimo że uwielbiam styl romantyczny i pastelowe kolory (chociaż do bycia romantyczką bardzo mi daleko). Nie przepadam za podwyższaną talią, a bufiastych rękawków nie założyłabym za żadne skarby świata.
Dlatego wybrałam zestawy, które jedynie delikatnie nawiązują do ubioru „Dumy i Uprzedzenia”, nie kopiując go.
W modzie wszystko już było – szansa na to, że coś jest odgrzewanym kotletem sprzed paru, paruset lat wynosi niemal 100%. Nie ma co liczyć na kreatywność projektantów ;). Przyprzyjcie się szczegółom portretów z początku XIX wieku – wiązane tasiemkami buty, balerinki, delikatna biżuteria – czy przypadkiem nie to mamy teraz w sklepach?

Minione epoki powracają do nas cyklicznie, co jakiś czas do mody wracają zapomniane elementy stroju. Może warto spojrzeć wstecz i tam poszukać modowych inspiracji?

A Was która epoka najbardziej inspiruje? Lubicie styl empire i powieści Jane Austen? Ja je uwielbiam, chyba nie da się nie lubić ;). Tekst przygotowany przy współpracy z blogiem BlogGosia.pl

7 thoughts on “Ubierz się jak: Bohaterka powieści Jane Austen”

  1. Hej. Kochani. Czy możecie uszyć dla mnie, a właściwie dla mojego mężczyzny saszetką męska na ramię? Szukam takiej saszetki, która byłaby nie tylko solidnie wykonana ale i wyjątkowa, dlatego zwracam się do was. Mail już wysłany :).

  2. Dla mnie torebki typu worki z frędzlami to zupełnie odpalony trend 🙂 . Nigdy nie mogłam zrozumieć dlaczego kobiety je wybierają. Klasyczna torba kuferek, shopper – to jest torebka, a nie worek i to z frędzlami :p . No cóż każdy ma inny gust, mi podobają się takie torby skórzane i nie inne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *