Jak wyprać plecak szkolny

Jak wyprać plecak szkolny?

Plecaki szkolne są chyba najintensywniej używanymi dodatkami. I co nieuniknione – często się brudzą, a zabrudzenia na nich widoczne mogą być naprawdę zaskakującego pochodzenia. Jak prać plecak szkolny żeby go nie uszkodzić i zniszczyć? I jak go konserwować aby służył jak najdłużej? Dziś kilka rad w temacie czyszczenia plecaka szkolnego. Inspiracja do napisania tego wpisu pochodzi z artykułu zaprezentowanego przez sklep z pojemnymi plecakami szkolnymi Brytyjka.pl.

Plama z soku na plecaku – jak ją wyprać?

Jeśli dajesz dziecku do szkoły sok lub napój, nieuniknione jest, że plecak będzie nim zaplamiony. Nieestetyczne plamy najlepiej usunąć od razu gdy się pojawiły, bowiem im starsza plama tym trudniej jest ją wywabi. W pierwszej kolejności opróżnij plecak z całej zawartości. Tej z bocznych kieszonek również. Pozbądź się wszystkich papierków i okruszków z plecaka, wywracając go do góry nogami. Jeśli można wywrócić plecak na lewą stronę, zrób to. Wtedy będziesz mieć pewność, że nic w środku nie pozostało. Następnie spłucz sok lub napój zimną wodą. Jeśli nie da się wywrócić plecaka na lewą stronę, wypłucz jego środek. Należy zrobić to jak najszybciej i nie przedłużać kąpieli aby materiał nie chłonął wody. Jeśli nie udało się spłukać całej plamy, użyj delikatnego płynu do prania i ręcznie wyczyść zabrudzenie, a następnie spłucz wodą. Kolejnym etapem jest pozostawienie plecaka do ocieknięcia i wysuszenia. Nie należy suszyć plecaka w elektrycznej suszarce, bowiem może ten proces go zdeformować.

Pranie plam na plecaku z owoców i warzyw

Jeśli nasza kochana pociecha tydzień wcześniej postanowiła zachować jabłko lub gruszkę „na później”, po czym o niej zapomniała i na dnie plecaka mamy coś przypominającego wkomponowany w materiał owoc, na to też są sposoby. Plamy po owocach czy warzywach trudniej usunąć niż po soku, ale nie jest to niemożliwe. Podobnie jak w przypadku plam z napoju, opróżniamy zawartość plecaka i jeśli to możliwe – wywracamy na lewą stronę. Resztki owocu lub warzywa usuwamy nożem, a następnie spłukujemy wodą wnętrze plecaka. Plamy z owoców najlepiej usuwa roztwór gliceryny z wodą w proporcjach 1:1. Namocz w nim gąbkę, a następnie nałóż na plamę, najlepiej kilka razy. Następnie pozostaw plecak na godzinę do wchłonięcia mieszanki. Po godzinie usuń roztwór za pomocą gąbki nasączonej octem spożywczym. Aby usunąć zapach octu, zmyj powierzchnię ściereczką z wodą. Ostatnim etapem czyszczenia jest pozostawienie plecaka do ocieknięcia i wysuszenia.

Plecak szkolny i plastelina

Najbardziej wdzięczne narzędzie pracy małego twórcy czyli plastelina może także stworzyć trudną do usunięcia plamę. Najłatwiej można usunąć wgniecioną w materiał plastelinę za pomocą rozgrzanego żelazka. Jeśli jednak jest to niemożliwe, bo miejsce zabrudzenia jest poza zasięgiem stopy, trzeba użyć innego sposobu na pozbycie się artystycznej plamy z plasteliny. W pierwszej kolejności usuń nadmiar plasteliny, a następnie przetrzyj to miejsce ściereczką nasączoną denaturatem. Kolejnym krokiem jest przemycie czyszczonego miejsca wodą z mydłem lub delikatnym płynem do prania. Na końcu wystarczy przetrzeć czyszczone miejsce wodą i pozostawić do wyschnięcia. Jeśli zabrudzenie możesz „złapać” żelazkiem, wystarczy przez bibułę lub papier do pieczenia przeprasować zabrudzone miejsce gorącym żelazkiem.

 

Pamiętajmy jednak, że kreatywność naszych dzieci jest nieograniczona. Podobnie jak ilość i pochodzenie plam na plecaku szkolnym. Najważniejsze aby podejść do zadania z głową i nie dać się ponieść emocjom….

12 thoughts on “Jak wyprać plecak szkolny?”

  1. Ja mam właśnie problem z wyczyszczeniem skórzanego plecaka, czy możecie poradzić mi jak bezpiecznie pierze się eleganckie plecaki skórzane szyte ręcznie ze skóry licowej? Producent zaleca czyszczenie wyłącznie środkami do skór naturalnych, niestety nie wiem jakie preparaty powinnam kupić?

  2. Memamoda, masz kochana rację, ja sama zmagam się z praniem rzeczy mojego syna, w tym i plecaka do szkoły, który niestety przechodzi katorgę 🙁

  3. To bardzo dobre pytanie! Jako matka dwóch nastolatków, potwierdzam, że nie jest to wcale takie łatwe i proste 😉 jak na razie trafiłam na jeden sklep z fajnymi plecakami. Jeśli Ty także szukasz, to koniecznie zobacz te plecaki szkolne ze Szczecinie i pokaż je swoim dzieciom. Może akurat będzie to dla nich strzał w dyszkę? 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *