Naprasowanki – istotne wiadomości w krawieckiej pigułce- wszystko to co jest najważniejsze

Każde Twoje ubranie, nawet te lekko  lub średnio zniszczone może otrzymać drugą młodość, czyli ponowne wykorzystanie. Wystarczy trochę pomysłu i zapału, nawet do tego nie jest potrzebne zacięcie krawieckie, czy maszyna specjalna krawiecka. Wystarczy trochę kreatywności oraz czasu. Dzięki takiemu zabiegowi Twoje ubranie będzie prezentować się nadal dość ciekawie i oryginalnie.

Naprawsowanki, czym one są?

Naprasowanka to materiałowe rozwiązanie, które umożliwia nadanie nowego życia  (wyglądu) Twoim ubraniom,  mającym lekkie- średnie ślady użytkowania- częściom garderoby, których wygląd chcesz w ten sposób nieco odmienić.  Aplikacja w postaci naprasowanki  to także chętnie i szeroko wykorzystywane pomysły na prezent, szczególnie kiedy są one udokumentowaniem ważnych chwil, momentów z życia bliskiej Ci osoby lub treści, treści mających nieść konkretny przekaz, intencję, wskazywać konkretną postawę.

Naprasowanki dzielimy na:

1.   Ultra krótkie omówienie dodatkowych ozdób materiałowych od strony przemysłu:
Do wykonania materiałowego nadruku na wierzchniej część odzieży (naprasowanki) potrzeba specjalnego papieru. Przemysłowe maszyny, które są stosowne w przemyśle bawełnianym, do tego celu wykorzystują specjalny i wysokiej jakości tzw. „papier transferowy”, czyli folię termotrafnsferującej oraz drukarki do jej nadrukowania.

2, Naprasowanka – domowa jej wersja: 
Istnieje też drugi sposób domowy, który również pozwala na wykonanie takiego zewnętrznego materiałowego nadruku w postaci naprasowanki.- aplikacja w postaci naprasowanki. Jednak tutaj w roli drukarki występuje zwykle domowe żelazko, przeważnie służące do prasowania ubrań.

Praktyczne wykorzystanie naprasowanek, do czego można je użyć?

Naprasowanki i naszywki można użyć: 

  • Można ją wykorzystać do wykonania ozdobienia ubrań dziecięcych, np. ich ulubionymi postaciami z bajek.
  • Może zostać użyta jako ozdoba na materiałowy piórnik szkolny.
  • Naszywka może służyć jako eleganckie wzmocnienie materiału w newralgicznych miejscach skłonnych do przetarć, np. na łokciach, kolanach.
  • Naszywki używane są również w celu  przy wykonywaniu dodatkowych kieszonek do torby na zakupy, do plecaka dzianego albo do spodni.
  • Materiałowe naszywki mają również za zadanie zniwelować widoczności/ zakrycie dziury, przetarć albo plam, której nie da się już wywabić (wyprać).
  • Aplikacja w postaci naprasowanki również bardzo często wykorzystywana są jako modne i eleganckie udekorowanie kurtki džinsowej bądź sztruksowej.

Naszywki kontra naprasowanki, jakie różnice są pomiędzy nimi?

RÓŻNICE: 
Naszywki w przeciwieństwie do naprasowanek różnią się -ich odmiennym sposobem nałożenia (aplikacji) na dzianinę materiałową ubrania. Nie są one jednak wprasowywane (łączone na ciepło za pomocą specjalnego kleju z materiałem), ale są one bezpośrednio naszywane albo przyklejane. Każdy rodzaj takiej naszywki można przyszyć za pomocą maszyny do szycia lub ręcznie. Ten konkretny oraz szybki sposób aplikacji wymaga dobrego żelazka z tzw. funkcją pary, aby ciepło nie uszkodziło ozdobnego emblematu i samego ubrania i dodatkowo bezproblemowo dotarło do kleju  w celu jego odpowiednio rozpuszczenia się. Jednakże najtrudniej   za pomocą żelazka aplikuje się naszywki  z koralikami, cekinami, czy dżetami. Ponieważ bardzo łatwo można je niechcący rozpuścić, poprzez za bliskie zbliżenie- gorącej stopy żelazka.

Rodzaje naprasowanek i naszywek, jaki są?

  • puszyste – są one wykonane z polaru, weluru, pluszu (ozdobne wersje naszywek, które mają dodatkowo zadrukowaną powierzchnię innym kawałkiem materiału, na którym został nadrukowany dany wzór),
  • klasyczna forma – występują one  w postaci zwykłego haftu na kawałku materiału, z tzw.:  z dżetami, koralikami, cekinami, wówczas  materiałowy podkład może występować przyozdobiony dodatkowymi błyskotkami.

Gdzie można je kupić?

Napracowaki oraz naszywki na ubrania sprzedawane są w sklepach z pasmanterią, czy w  sklepach z ubraniami. Sprzedaje się je zarówno w wersjach dla dorosłych osób, jak i również dla dzieci. Naprawdę warto skorzystać z tej dodatkowej opcji, ozdoby Twoich ubrań. Nie tylko w celu ich naprawy,  ale też, jeśli masz ciekawy pomysł albo chcesz dobitnie odróżniać się od reszty osób w gęstym tłumie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *