Wiskoza – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Zwiewne tkaniny, łatwo przepuszczające powietrze i pięknie wyglądające o każdej porze dnia to prawdziwy ideał i absolutny must have w garderobie każdej kobiety. Taka właśnie jest wiskoza, która swoim wyglądem i w pierwszym dotyku może czasem przypominać jedwab. To bardzo uniwersalne włókno, z którego można stworzyć tkaniny o różnej fakturze, grubości i połysku. Ze względu na swoje właściwości, bardzo zbliżone do bawełny czy dżerseju, jest znana i ceniona w branży odzieżowej. Szyje się z niej lekkie i przewiewne ubrania, które świetnie się sprawdzają w każdych warunkach atmosferycznych. To materiał oddychający, zapewniający bardzo duży komfort termiczny. Czy wiskoza to rzeczywiście tkanina idealna?

Wiskoza – czy to naturalne włókno?

Wiskoza bywa często określana mianem naturalnej tkaniny. Faktycznie, ma wiele cech naturalnego włókna, ale w praktyce nim nie jest. Od naturalnych tkanin wiskozę różni przede wszystkim pochodzenie, mimo że powstaje z naturalnego włókna z celulozy, to otrzymuje się ją w sposób sztuczny z zastosowaniem różnych skomplikowanych technologii. Z tego właśnie powodu, wiskoza jest włóknem sztucznym, mimo że pod względem jakości i właściwości niczym się nie różni od włókien naturalnych. Charakteryzuje się wyjątkową lekkością i zwiewnością i z tego powodu używa się jej do szycia letnich sukienek i bluzek.

Dużą zaletą wiskozy jest jej uniwersalność. W zależności od zastosowanej technologii obróbki jej włókien, możemy uzyskać tkaniny o różnym wyglądzie, grubości splotu, a nawet fakturze. Wiskoza może zatem przypominać jedwab, a innym razem bawełnę lub wełnę. Świetnie się sprawdza w letniej garderobie, ale też doskonale radzi w niższych temperaturach, zapewniając ciału przyjemne ciepło i wyjątkowy komfort.

W czym tkwi wyjątkowość wiskozy?

Odzież z wiskozy jest bardzo wygodna w noszeniu i wykazuje wysoką trwałość na rozciąganie i uszkodzenia mechaniczne. Wyjątkowa budowa włókien zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza i przyjemne wrażenia z noszenia powstałych z nich tkanin. Mimo, że długo utrzymuje swój pierwotny wygląd, wykazuje większą podatność na działanie wysokich temperatur i gniecenie.

Jak już wspominaliśmy, wiskoza jest sztucznym włóknem, powstającym w wyniku skomplikowanej technologicznie obróbki z celulozy drzewnej. Jej produkcja jest zdecydowanie przyjazna dla środowiska naturalnego i przebiega z poszanowaniem najważniejszych zasad ekologicznych. Zastosowane środki do obróbki włókien ulegają łatwemu rozkładowi i nie szkodzą ani zdrowiu, ani środowisku. Uszyte z wiskozy ubrania są bardzo przewiewne i nie powodują powstawania żadnych podrażnień skóry, dlatego mogą mieć kontakt z wrażliwą skórą dziecka.

Zdarza się, że wiskoza występuje jako domieszka z innymi włóknami, takimi jak bawełna, czy jersey bawełniany, podwyższając ich elastyczność i nadając im walorów estetycznych. Często dodaje się jej włókna do syntetycznych tkanin, uszlachetniając ich strukturę i sprawiając, że stają się one bardziej komfortowe w noszeniu i pięknie wyglądają.

Co można uszyć z wiskozy?

Wiskoza to niezwykle uniwersalna tkanina, a ubrania z niej uszyte powinny się znaleźć w szafie każdej kobiety. Zapewnia znakomity komfort noszenia bez względu na panujące warunki pogodowe – latem dobrze przepuszcza powietrze, zimą zaś zatrzymuje ciepło, dzięki czemu ciało ani nie przegrzewa się, ani nie wychładza się. Wiskoza czasem do złudzenia przypomina wyglądem jedwab i z tego powodu szyje się z niej często zwiewne letnie sukienki, które są nie tylko wygodne w noszeniu, ale i tańsze. Dostępność tej tkaniny, jej wygląd i niewygórowany koszt zakupu sprawiają, że jest ona jednym z najpopularniejszych materiałów. Bardzo oryginalnie prezentują się wyjściowe sukienki koktajlowe, a także wyjściowe żakiety, garsonki i spodnie czy spódnice, które idealne pasują zarówno na wielkie wyjścia, jak i na co dzień. Wiskoza znajduje też zastosowanie w szyciu dziecięcych ubranek, które odznaczają się przewiewnością oraz właściwościami antystatycznymi i z tego powodu poleca się ją dla małych alergików ze skłonnością do podrażnień skórnych.

2 thoughts on “Wiskoza – wszystko, co musisz o niej wiedzieć”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *